Strešniki – na kaj vse je treba paziti pri nakupu tovrstnih izdelkov za streho

Dejstvo je, da je streha zgornji, najbolj obremenjeni pa tudi izpostavljeni del prav vsakega objekta. Posledično je tudi za vsakega investitorja poglavitnega pomena izbira primerne strešne kritine. Zlasti je pomembno, da izbrani strešniki zadostijo klimatskim pogojem, v katerih bo stala stavba, prav tako tudi ekonomiki nabave ter vzdrževanja, arhitekturi okolja. Ne nazadnje je treba upoštevati tudi sam naklon strehe. Ta je lahko ravna, položna ali pa strma.

Če je streha zelo strma, to pomeni, da voda precej hitreje odteče z nje. Na takšen način pa se preprečuje zamakanje ter poškodbe konstrukcije. V nadaljevanju vam na kratko predstavljamo nekaj vrst strešnikov, ki so pri nas precej pogosta izbira kupcev.

Opečnati strešniki so kakovostna ekološka izbira

Dejstvo je, da se dandanes opečnati strešniki zelo pogosto nameščajo na strehe. Glina je pri nas namreč zelo razširjena. Na sploh veljajo za zelo kakovostne pa tudi ekološke. Glede na regionalne zahteve in potrebe pa so se skozi stoletja izoblikovali različni tipi tovrstnih strešnikov.

Beton slovi po izrazu težka kritina

Pri nas so dokaj pogosta izbira tudi betonski strešniki. Drži pa se jih sloves težke kritine. Kljub temu je lahko teža kritine na kvadratni meter strehe enaka kot teža kvadratnega metra opečnate kritine. Zagotovo pa beton ni nov gradbeni material, ki bi bil na trgu prisoten le malo časa. Tudi pri nas ima takšen material precej dolgo tradicijo. Medtem ko so bili nekoč betonski strešniki le površinsko obarvani, je pri sodobno zasnovanih nekoliko drugače.

Kaj so vlakocementne strešne plošče

Priljubljeni so tudi strešniki v obliki vlakocementnih plošč. Veljajo za najlažjo vrsto kritine, ki je narejena iz naravnih materialov. Plošče so zmrzlinsko odporne ter dosegajo zelo visoko trdnost. Prav tako so paroprepustne.

Poznana je tudi tegola oziroma bitumenska lepenka. To je vrsta strešne kritine, ki je v resnici primerna za vse vrste streh.