Različna plastika je material prihodnosti, ki je zaradi svojih lastnosti vsestransko uporaben

  • Post author:
  • Post category:Plastika

Plastični materiali so zadnjih 20 let po volumnu in vrednosti proizvodnje pred jeklom in so povzročili pravo industrijsko revolucijo. Ob tem pa se predvideva, da bo plastika kot material v industriji vedno bolj razširjena in bo vse pogosteje nadomeščala druge materiale.

Glavni razlog za to je, ker nam omogoča različne postopke obdelave, ki so zelo enostavni. Pester izbor različnih vrst plastike pa pripomore k temu, da je vsestransko uporabna v različne namene. S stališča ekologije prav tako postaja med prijaznejšimi materiali, saj jo je mogoče ponovno uporabiti.

Najpomembnejše lastnosti plastike

Plastični materiali so priljubljeni predvsem zaradi svojih lastnosti. Znano je, da je plastika zelo lahek material, zato se jo uporablja v avtomobilski in letalski industriji, pri pakiranju in za športna orodja. Vsi postopki povezani z njeno obdelavo so stroškovno zelo učinkoviti, ker velja za material, ki je enostaven za obdelavo.

Ker ima plastika nizko prevodnost, se jo lahko uporablja kot izolator pri električnemu toku, prav tako pa je odporna na mnoge kemikalije in ne more rjaveti kot je to v primeru kovin. Za večino vrst plastike velja, da jo lahko recikliramo in ponovno uporabimo, zato je tudi prijazna do okolja.

Na kakšen način iz surove plastike naredimo uporabne izdelke?

Surova plastika se največkrat nahaja v obliki zrn oziroma granulata, paste, smole ali tekočine. V takšni obliki jo lahko predelamo v polizdelke ali končne izdelke. Med najpogostejšimi postopki so različne vrste brizganja (injekcijsko, dvokomponentno, z vpihovanjem plina), ekstrudiranje, vpihovanje in še mnogo drugega.

Za izdelavo končnih izdelkov je ključnega pomena, da je plastika izbrana tako, da zagotovimo njihove mehanske lastnosti. Zato lahko mešamo različne vrste plastike, dodamo pa lahko tudi različne dodatke. V postopku izdelave se lahko dodajajo tudi plastični materiali, ki so bili že uporabljeni, vendar ne v več kot 50 %.